Arcadius Mauritz radzi jak wykorzystać światło z okna w fotografii portretowej - Practice Makes Perfect

Wedle powszechnie znanego powiedzenia „Mistrz martwi się o światło”. I nie ma w tym ani krzty przesady. Światło w fotografii to najważniejszy jej element, wszystko inne schodzi na dalszy plan.

© Arcadius Mauritz mod. Brygida Dolińska

© Arcadius Mauritz mod. Brygida Dolińska

Tym razem, w krótkim artykule chciałbym przybliżyć Wam jedną z sesji wykonanych w tym roku. De facto, to zupełnie spontaniczne spotkanie z piękną Brygidą zainspirowało mnie to poszukiwań alternatywnych rozwiązań w oświetleniu, korzystając z tego co mam pod ręką. Pokażę Wam jak setup oświetleniowy zmieniał się na przestrzeni sesji oraz jaki miał wpływ na obraz.

Poniżej surowe zdjęcie do którego wykonania wykorzystałem tylko światło z okna, które miałem za plecami. Jak tła użyłem blendy 5w1 o wysokości 220 cm.

Uznałem, że plastyka oraz ogólne wrażenie są dość „płaskie”, więc postanowiłem pójść dalej. Umieściłem więc po prawej stronie ringlight WALIMEX RFL-2 (nie ma większego znaczenia jakiej lampy światła ciągłego użyjemy, ważne, by światło było bliższe temperaturze ok 5700 K, a światło w miarę rozproszone. Dla dodatkowego rozproszenia można użyć pergaminu kuchennego lub cienkiej białej tkaniny. ), nieco pod kątem, tak aby światło nie padało zbyt intensywnie na tło. Żeby zharmonizować boczne odblaski światła, po przeciwnej stronie ustawiłem lustro o wymiarach około 120 x 50 cm.

A oto efekt po powyższych ulepszeniach:

W przypadku postprocessu wykorzystałem dość pracochłonną mieszankę HDR, Frequency Separation i Dodge&Burn.

Zobacz również: Podłącz aparat do komputera i korzystaj z tetheringu w Lightroomie

Gorąco zachęcam Was do eksperymentowania z oświetleniem, a gwarantuję że efekty Was zaskoczą. PRACTICE MAKES PERFECT. Dobrego światła!.
Arcadius & Studio Huśtawka
mod. Brygida Dolińska

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki o fotografii portretowej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Zbiór metod korekcji skóry w pigułce. Praktyczny wideoporadnik dla fotografów Mój przepis na zdjęcie – makaki Jak sfotografować zaćmienie Superksiężyca? Wszystko co musisz wiedzieć na 28 września [poradnik] Wykorzystaj potęgę światła naturalnego w fotografii portretowej [poradnik] Narzędzia gradacji kolorystycznej w Capture One [wideoporadnik] Używaj lampy, ale z głową - najczęstsze błędy w pracy z lampą błyskową [poradnik] Szybkie wygładzanie przejść tonalnych na skórze w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Najczęstsze błędy w zarządzaniu marką wśród fotografów Naśladując National Geographic, czyli domowe fotopułapki w praktyce Szybkie metody gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Fotografowanie pod wodą – podstawowe rady na dobry początek [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?